Viro käy koulua
01.04.2009
Viro käy koulua
Viro käy koulua -projekti käynnistyy vuonna 2009 Viron Suurlähetystön, Viron Suomen-instituutin ja Archimedes-säätiön yhteisvoimin Suomen peruskouluissa, lukioissa sekä korkeakouluissa. Tavoitteena on tuoda Viroa lähemmäksi suomalaisia nuoria, välittää tietoa eteläisestä naapurimaasta. Projektin suojelijoina ovat Viron opetus- ja tiedeministeri Tõnis Lukas ja Suomen opetusministeri Henna Virkkunen.
Viroa voisi käsitellä kokonaisten teemapäivien tai yksittäisten koulutuntien puitteissa. Aiheiden kirjo on laaja – historia, kieli, kulttuuri, kirjallisuus, elokuva, musiikki, virolainen keittiö, muoti, jokapäiväinen elämä jne.
Viron kieleen ja kirjallisuuden voidaan tutustua äidinkielen tunnissa, historian tunnin aikana voidaan kerrata lyhyesti Viron historian pääkohdat ja katsoa esimerkiksi elokuva Laulavasta vallankumouksesta, kotitaloustunnilla voitaisiin valmistaa ja syödä virolaista ruokaa jne. Nuoria saattaa kiinnostaa myös virolainen muoti ja muotoilu. Mahdollisuuksia on monia!
Kukin koulu voisi itsenäisesti päättää omista mielenkiinnon kohteista, sisällön tuottamisessa olemme valmiit tarjoamaan parhaiden asiantuntijoiden kaikenpuolista apua.
Olemme myös aikoneet järjestää yhteistyössä Viron ja Suomen historiaopettajien kanssa oppilaille tarkoitetun historia-aiheisen esseekilpailun, jonka teemat julkistetaan syyslukukauden 2009 alussa.
Viro-aiheisten tuntien lisäksi on saatavilla monia näyttelyitä muiden muassa Viro-instituutin sarjakuvanäyttely The New Kaboom, jonka Tarton taidekoulun oppilaat ovat piirtäneet nimenomaan suomalaisia ikätovereita varten. Tämän vuoden aikana olisi ajankohtaista näyttely Viron Vapaussodasta (1918 - 1920), joka on tilattavissa Viron suurlähetystöstä. Mielellämme kokoaisimme kouluille kokonaisen suomenkielisen Viro-tietopaketin.
Projektista vastaavat: Viron suurlähetystön kulttuurineuvos Liisa Ojaveer (liisa.ojaveer@mfa.ee) Viron Suomen-instituutin kulttuurisihteeri Grete Ahtola (grete@viro-instituutti.fi)
Kaikki projektiimme liittyvät ajatuksenne, toivomuksenne ja ehdotuksenne ovat tervetulleita!
 
|