Klovninäytelmä Virosta vierailee Vantaalla
14.05.2009 - 16.05.2009
Piip ja Tuut konsertissa
Hulvaton esitys kahdesta klovnista, jotka on tilattu siivoamaan sali konsertin jälkeen. Interaktiivisessa näytelmässä esitetään klassisia ja myös ihan uusia klovnitemppuja, koomisia lauluja, sekä akrobatia.
Piip ja Tuut vierailevat Vantaan Kaupunkijuhlissa Vantaalla 14-16.5.2009
14.5 klo 9 ja 10.30 Martinuksen konserttitalon lämpiössä
15.5 klo 10 Mikkolan nuorisotilassa Lentävä lautanen
16.5 klo 12 Taidetalossa Pessi
16.5 klo 14 Hakunilan nuorisotilassa
Henkilöt Piip ja Tuut hahmojen takana ovat virolaiset Haide Männamäe ja Toomas Tross. He ovat esiintyneet yhdessä lähes kymmenen vuotta. Molemmat ovat valmistuneet Tallinnan Yliopiston teatterintiedekunnasta ja myös opiskelleet visuaalista komedia teatterikoulussa The Commedia School Kööpenhaminassa.
He ovat osallistuneet lukuisille klovnikursseille niin opettajina, kuin oppilaina: Dario Fo, Simon McBurney (Kööpenhaminassa 1996), Jos Houben (Amsterdamissa 1998), Mick Barnfather (Lontoossa 2002), Avner Eisenberg (Tampereella 2002), Nola Rae (Jyväskylässä 2003).
Suomessa heidät on nähty aiemmin Jyväskylän Kesässä, Kemin Lumilinnassa, Kotkan Meripäivillä, Linnanmäen ohjelmanlavalla ja muuallakin ympäri maan Raumasta Lieksaan ja Vantaasta Ouluun.
Piip ja Tuut kotisivu: http://piipjatuut.blogspot.com/
 
|