Eesti English
Suomi
Tapahtumakalenteri »

Virolaiset tanssiesitykset Helsingissä

12.03.2009

PREMIER 2009
Sula jagu & Technical Dialogue

Teatterikorkeakoulussa vierailee maaliskuussa kahden nuoren virolaiskoreografin teokset Sula jagu ja Technical Dialogue. Teokset ovat koreografien Kati Juurik:in ja Jaan Ulst:in ensimmäiset työt ammattilaiskentällä. Kantaesitykset nähtiin Kumussa Tallinnassa 23.1.2009.

Kati Juurik on valmistunut Tarton yliopiston Viljandin kulttuuriakatemiasta tanssin koulutusohjelmasta vuonna 2008. Hän keskittyy koreografiassaan tunnelman, olemisen tilan, luomiseen. Sula jagu teos on saanut innoituksensa pelistä tai sadusta jonka tarkoituksena ei ole tulkita sanoinkuvaamatonta vaan kutsua mukaan.

Jaan Ulst on valmistunut koreografiksi Tillburgissa Hollannissa sijaitsevasta Fonty’s Dance Academy:sta. Technical Dialogue on tarina ihmisten välisistä suhteista.Dynaamisen liikkekielen kautta tanssijat luovat tilan täyteen kosketusta ja katseita, fokusoiden tyhjyyteen joka ihmissuhteissa usein täytetään keinotekoisesti.

Sula jagu
Koreografia: Kati Juurik
Tanssi: Kati Juurik, Mihkel Ilus
Lavastus: Mihkel Ilus
Musiikki: Märt - Matis Lill
Valosuunnittelu: René Liivamägi (Viljandi Traditional Music Center)

Technical Dialogue
Koreografia: Jaan Ulst
Tanssi: Sandra Palm, Irina Krotova
Valosuunnittelu: Triin Hook (VAT Theater)

Vain yksi esitys torstaina 12.3.2009 klo 19

Liput: 10/5 €, p. 09-4313 6256 arkisin klo 13-16 tai tuntia ennen esitystä.

Esityspaikka: Teatterisali / Teatterikorkeakoulu, Haapaniemenkatu 6, Helsinki.

Esityksen kesto 1 tunti 15 minuuttia (sis. väliaika)

TopBack