Goodbye Vienna / Jaan Undusk Q-teatterissa
24.11.2007
Q-TEATTERIN LUKUTEATTERITAPAHTUMA la 24.11. Paikka: Q-Teatteri, Puoli-Q -näyttämö, Tunturikatu 16
14.00-14.45 Goodbye Vienna / Jaan Undusk 15.00-15.45 Annika / Marius Ivaðkevicius 16.00-16.45 Jasmiini / Inga Âbele
Virolaisen Jaan Unduskin Goodbye, Vienna (Gertrud) on älyllisesti ja eroottisesti latautunut moderni komedia. Virolainen filosofi Adolf Nietzche saapuu Wieniin Viron uudelleenitsenäistymisen hetkellä. Baltiansaksalaiseen aatelissukuun kuuluva nuori Gertrud haluaa selvittää herra Nietzschen kanssa rakkauden ja vapauden syvintä olemusta. Goodbye, Viennan on kääntänyt Anu Laitila.
Liettualaisen Marius Ivaðkeviciusin näytelmä Annika (Artimas miestas) on kirjoittajansa mukaan traaginen näytelmä toteutumattomista haaveista ja ihmisten tarpeesta elää enemmän kuin yksi elämä. Näytelmän päähenkilöitä ovat yksinäinen malmöläinen kotiäiti Annika ja hänen Kööpenhaminassa hurvitteleva miehensä Svante, mutta vertauskuvallisella, ironisella tasolla kohtaavat myös kaksi klassista, kaikkien tuntemaa satuhahmoa, H. C. Andersenin Pieni Merenneito ja Astrid Lindgrenin Katto-Kassinen. Annikan on kääntänyt Jussi Lehtonen.
Latvialaisen Inga Âbelen Jasmiini on kolminäytöksinen primitiivinen näytelmä kolmen naissukupolven kohtaamisesta ja kohtaamattomuudesta tämän päivän Latviassa. Jasmiini kuvaa myös miehen ja naisen välisen suhteen vääjäämättömyyttä, huumoria unohtamatta. Jasmiinin on kääntänyt Anniina Hankkio.
Tapahtumassa on myös taiteilijatapaamisia sekä keskusteluja esitellyistä teksteistä.
Tapahtuma on maksuton.
YHTEISTYÖSSÄ: Teatterikorkeakoulu
 
|